Dúbrava – národopisný soubor z Dubňan

Národopisný soubor Dúbrava je soubor lidových písní a tanců z oblasti Moravského Slovácka z regionu Kyjovského Dolňácka, konkrétně jižního Kyjovska. Tato oblast je velmi úrodná, malebná a proměnlivá stejně jako dubňanské kroje, ve kterých členové souboru vystupují. Představí vám jednoduché varianty pracovního oděvu až po krásný kroj „parádní“. Ten je bohatě ručně vyšívaný, odborníky hodnocen jako jeden z nejkrásnějších na světě.

Soubor vznikl v roce 1978. Navázal na dlouholetou činnost Slováckého krúžku v Dubňanech. Zpracovává folklorní materiál z vlastního regionu Kyjovského Dolňacka, jako jsou zvyky, tradice, typické tance, ale i žertovná hravá pásma. Okrajově se také věnuje nejbližšímu okolí Strážnicko, Horňácko, Uherskohradišťsko, Uherskobrodsko, Valašsko či Slovensko, jejichž kroje daného regionu, jsou součástí naší bohaté krojárny. Soubor může nabídnout dlouhá hodinová vystoupení, ale i krátké taneční i hudební ukázky. Dúbrava se úspěšně prezentuje na nejrůznějších folklorních akcích a festivalech v České republice, ale i v řadě zemí Evropy.

Soubor spolupracuje s Dolňáckou cimbálovou muzikou, která nejen doprovází tanečníky při vystoupeních, ale i samostatně hraje při besedách u cimbálu či na vlastních vystoupení.

V roce 2005 vydal soubor své vánoční CD „Co se stalo nenadále“, podílel se také na nahrávání CD cimbálových muzik Dúbrava a Kapric.

V současné době má soubor přibližně 40 členů ve věku 15 až 25 let. Těšíme se , až i Vám budeme moci předvést své umění a krásu moravského folkloru.Kalendář

<<Říjen 2022>>
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

SPONZOŘI

Město Dubňany

Město Dubňany

Swietelsky

Město Dubňany

Město Dubňany

Město Dubňany

Pavlovín vinařství

Vinařství Špaček

Pekařství Grufíko-nas